After reading/watching the news lately, I’ve found the whole “feed yourself every day for a pound” stuff very interesting. Â So I thought I’d do a little test of my own. Â Whilst eating for the whole day on one pound is, I’m sure, altogether possible, the recipes and food involved doesn’t look very tasty to me. Â But what about a single decent, tasty meal, for under one pound?
After a quick trip to Aldi and some fun in the kitchen, I managed to make 10 large lasagne portions and 10 large spaghetti bolognese portions for around £17, here’s how it stacks up:
Spaghetti (x2) | £0.98 |
Lasagne Pasta | £0.49 |
1.6 kg Mince | £4.98 |
8 cans of tomatoes | £2.48 |
Tomato purée | £0.32 |
Bit of balsamic | £0.04 |
Bit of dark Chocolate | £0.10 |
Half a oregano pot | £0.40 |
Little bit of thyme | £0.10 |
Family pack mushroom | £1.49 |
Mozzarella | £1.29 |
Bit of cheddar | £0.20 |
Bit of Edam | £0.20 |
Salt & pepper | £0.10 |
Bit of olive oil | £0.10 |
Jar of sun-dried tomatoes | £1.19 |
500g Quron mince | £2.00 |
Gas | £0.32 |
Bit of Butter | £0.10 |
Pint of milk | £0.25 |
Bit of flour | £0.06 |
Total | £17.19 |
Portions of lasagne | 10 |
Portions of spag bol | 10 |
Per portion | £0.86 |
I’ve tried to be realistic about every aspect of what I put in there, including prices for the amount of seasoning, oil, herbs and gas used. Â Most people already own things like saucepans, cookers and old takeaway containers for storage, so that’s not included because it’s impossible to quantify.
There you have it, a filling tasty 20 meals for 86p each, stuck in the freezer and ready to go! Â I’ve got one sitting on my desk for lunch today, and I’m quite looking forward to it 🙂
2 Comments Add Yours